Jak přežít dlouhý let letadlem do jihovýchodní Asie

Jak přežít dlouhý let letadlem do jihovýchodní Asie

Podívat se do jihovýchodní Asie je snem mnoha z nás. Láká sem tropické počasí, písčité pláže i spousta různorodých destinací se zajímavou kulturou, přírodními krásami i vyhlášenou tradiční kuchyní. Ať už míříte objevovat buddhistické chrámy a rajské pláže Thajska, či jste milovníky přírody, které uchvátily čajové plantáže a deštný prales Srí Lanky, jedno bude mít vaše dovolená společné – dlouhé hodiny strávené v letadle. Jak dlouhý let do jihovýchodní Asie přežít, a dokonce z něho udělat příjemnou součást vašeho dobrodružství?

1. Zarezervujete si sedadlo vyhovující vašim potřebám

Lety do jihovýchodní Asie mohou trvat i hodně přes 10 hodin. Kde budete po celou tuto dobu sedět, má velký vliv na celkový prožitek vašeho letu. Sedadla v přední části letadla jsou určena především pro cestující s dětmi, pokud by vás dětský pláč rušil, volte spíše sedadla v zadní části paluby. Jestliže dáváte přednost snazšímu pohybu po letadle před výhledem z okénka, zarezervujte si sedadlo vedle uličky. Vyžadujete-li více prostoru pro natažení nohou, ideální pro vás budou sedadla v řadě vedle nouzového východu.

2. Nehladovějte

Servírování jídla na palubě je vždy tím nejpříjemnějším momentem letu. Pokud jste ale zvyklí jíst častěji, nebo vám přijdou porce v letadlech malé, přibalte si s sebou svačinu. Sáhněte po něčem, co se snadno nezkazí, nemá tekutou konzistenci (nemuselo by to projít kontrolou na letišti) a výraznou vůni, která by mohla obtěžovat ostatní cestující. Ideální jsou například sušenky, suchary nebo zeleninové sendviče. Pokud dodržujete speciální dietu, jako třeba bezlepkovou nebo veganskou, nezapomeňte si předem zvolit odpovídající typ pokrmu v nastavení bookingu vašeho letu. Učinit tak můžete hned při nákupu letenky nebo kdykoli poté, nejpozději však většinou 24 hodin před odletem.

Na dlouhé lety se musíte připravitNa dlouhé lety se musíte připravit

3. Nezapomeňte na hydrataci

Na palubě letadla je vždy velmi sucho a dlouhé hodiny strávené v tomto prostředí mohou mít neblahý dopad na vaše zdraví. Je proto třeba přijímat dostatečné množství tekutin, hlavně vody, a omezit konzumaci nápojů, které dehydrují, jako káva nebo alkohol. Na zmírnění účinků suchého vzduchu se vám můžou hodit i kapky do očí, balzám na rty, či hydratační krém. Nezapomeňte ale na palubní limit 100 ml tekutiny.

4. Oblečte se do letadla pohodlně

K tomu, abyste se po celou dobu letu cítili pohodlně, je třeba zvolit to správné oblečení a boty. Nejlepší volbou je volnější oblečení z prodyšných materiálů, které nikde neškrtí. To samé platí pro boty. Na palubě letadla bývá chladněji, proto je dobré mít s sebou vždy vrstvu navíc a dát přednost plným botám před sandály.

Do letadla se oblečte pohodlněDo letadla se oblečte pohodlně

5. Vyspěte se kvalitněji

Při dlouhých letech do jihovýchodní Asie se spánku v letadle nevyhnete. Třeba na Bali, destinaci proslulou svými plážemi s bílým písem a tyrkysovými vodami, buddhistickými památkami a úchvatnou příroda, se letí kolem 20 hodin. O váš kvalitnější spánek se postarají doplňky jako cestovní polštář a přikrývka (lze použít třeba šátek) či špunty do uší a škraboška, které bývají na palubě k dispozici.

6. Pravidelně se v letadle hýbejte

Sedět dlouhé hodiny na jednom místě nijak neprospívá vašemu zdraví, hlavně pak oběhovému systému. Pravidelný pohyb v letadle je dobrý nejen k protažení svalů, ale je důležitý především k tomu, aby se předešlo vzniku trombózy. Doporučuje se protahovat nohy na místě a každé dvě hodiny z místa vstát a projít se uličkou.

Důležité věci si sbalte do příručního zavazadlaDůležité věci si sbalte do příručního zavazadla

7. Mějte vše při ruce

Všechny předměty, které budete během letu potřebovat, je dobré mít pěkně při ruce. Abyste se vyhnuli neustálému vyndávání objemného zavazadla z boxu nad sedadly, sbalte si je do příručního zavazadla. To můžete mít po celou dobu letu pod sedadlem.

8. Zábava a relax

Dlouhý let se může na první pohled zdát jako velká nuda. Proč ale tento čas nevyužít k relaxaci, zábavě nebo vzdělávání? Vedle filmů a hudby, které jsou k dispozici na palubě si můžete přečíst knihu, na kterou jste doposud neměli čas, otevřít učebnici cizího jazyka, či průvodce po vaší cílové destinaci. Nebo prostě jen odpočívat a užívat si toho, že se o vás stará posádka a vy nemusíte několik hodin vůbec nic dělat.

Článek Jak přežít dlouhý let letadlem do jihovýchodní Asie byl publikován 5. března 2020 v 00.00 v rubrice Létání. Autorem článku je Marek Maťovka. Pro diskusi slouží komentáře (0).

Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...
Prosím čekejte ...